ESWT

(Şok dalga tedavisi)

Sertleşme problemi penisin cinsel işlev için gereken sertleşme ve bunu devam ettirebilme fonksiyonunun bozulması olarak tanımlanır. Bu sorunu yaşayan erkeklerin yaklaşık % 20’sinde güncel ilaç tedavilerinden yanıt alınamamaktadır. Bu olgularda ilaç tedavisine ilave ya da tek başına ESWT uygulanabilmektedir. Aralıklı olarak tekrarlanan seansların etkinliği arttırabileceği vurgulanmaktadır.

ESWT vücudun istenilen bölgesine dışarıdan uygulanan düşük enerjili şok dalga tedavisidir. Son yıllarda artan şekilde erektil disfonksiyon dediğimiz penis sertleşme bozukluğu tedavisinde etkin bir şekilde uygulamaktayız. Penisin belirli bölgelerine uygulanarak penis dokusundaki sitokin ve büyüme faktörleri dediğimiz peptidleri ve kök hücrelerini mekanik ve termal etkiyle aktive ederek doku düzeyinde bir yenilenme- damarlanma artışına yol açtığı bildirilmiştir. Bu şekilde hafif ve orta düzeydeki sertleşme bozukluklarını tatmin edici bir şekilde iyileştirebilmektedir.

ESWT uygulamasının herhangi bir yan etkisinin olduğu bildirilmemiştir. Anestezi uygulamadan muayenehane şartlarında uygulanabilir. Ağrısız bir işlemdir.20 dakika süren ortalama 5-6 seans uygulanır her seans arası en az 2 en fazla 7 gün olmalıdır. Maksimum etkinin 1-3 ay içinde olması beklenir. Her seans peniste 5 ayrı bölgeye 300’er atım uygulanacak şekilde yapılır.

ESWT tedavisi başarısının ciddi sertleşme bozukluğu ve şeker hastalığı olan olgularda  düşük düzeyde olduğu çeşitli çalışmalarda rapor edilmiştir.

Kalp pili bulunan, kanama ve yara iyileşme bozukluğu olan olgularda kullanılması tavsiye edilmemektedir.