FİMOZİS VE PARAFİMOZİS

(Sünnet derisi yapışıklığı,sünnet derisinin geri çekilememesi)

Fimozis sünnet derisinin penis başı açığa çıkacak şekilde geri çekilememesine denir. Bu durum ailelerin çocuklarının İdrar yaparken zorlandığı endişesini taşımalarına yol açar. Ancak yeni doğan bebek ve 5 yaş altı çocuklarda sünnet derisi tam olarak geri çekilemez. 5 yaş ve üzerinde %90 oranında sünnet derisi tam olarak geri çekilebilir, bu oran 10 yaşına kadar %99’lara kadar çıkar. Biz bu duruma fizyolojik fimozis adını veriyoruz. Sünnet derisi ile glans dediğimiz penis başı arasındaki normal olan yapışıklıklardan kaynaklanır. Zaman içinde smegma dediğimiz beyaz epitel döküntüleri ve sekresyonları bu yapışıklıkların ayrılmasına yol açarak sünnet derisinin serbest kalmasına neden olur. Sünnet bu olgularda gerekli olmayıp. Yapıldığında isünnet derisinin zorlanarak geri çekilmesi deepitelizasyona yol açar. Bu durumda yileşme sürecinde penis başında kabuklanmalar olması kaçınılmazdır.  Bu çocukların sünnet derilerinin zorlayarak geri çekilmesi hem ağrılı hem de sünnet derisinin ucunda tekrar eden yırtılma ve iyileşmeye bağlı skar ve fibröz dar halka oluşur. Sünnet derisinin geri çekilmesi imkansız hale gelir. Bu duruma patoljik fimozis adını vermekteyiz . normalde geri çekilebilir olması gereken yaşta yada daha önceden geri çekilirken  çekilememesi durumunda, dar halka geliştiğinde cerrahi olarak sünnet yapılmalıdır. Balanitis kserotica obliterans (BXO) denilen durumda sünnet derisi ve penis başı kuru beyaz fibrotik   bir hal alır. Medikal tedaviden ziyade sünnet yapılarak tedavi edilir. Bu duruma idrar deliği daralması ve üretra daralmasıda bazı olgularda eşlik edebilir. Bu durumun nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Patolojik fimozis  sünnetsiz hijyeni zayıf ve/veya şeker hastalığı, obezite olan erişkinlerde  karşımıza çıkabilmektedir.

Parafimozis gerçek bir ürolojik acildir. Sünnet derisinde dar halkaya sahip olgularda sünnet derisinin tam olarak geri çekilip o şekilde bırakılmasıyla meydan gelir.bu durumda penis başının zaman içinde beslenmesinin bozulması ve ödem ile şişmesi doku nekrozuna penis başı kayıplarına neden olur. Birkaç saat içinde düzeltilmelidir. El ile düzeltme olmazsa sünnet yapılması uygun olacaktır.