GÖMÜK PENİS

(Saklı penis, küçük penis ile karışır)

Aileler çocuklarının penis boyutlarının akranlarına nazaran küçük olması endişesiyle başvururlar. Bu çocuklarda penisin alt karın ve kasık bölgesindeki artmış yağlı doku içine gömülmesi mevcut olduğundan gerçek penis boyutları değerlendirilemez. Normalde bu çocukların penis boyutları normaldir.

Bu durum tipik olarak penis derisinin penis köküne zayıf yapışmasından kaynaklanır. Doğumsal, fazla kiloya bağlı veya sünnet sonrası penis ucunda sünnet derisinin fazla bırakılması  ve buranın daralması sonucu hapsedilen penislerde olur. Bunun yanında büyük hacimli hidrosel ve fıtığı olan çocuklarda da görülür.

Gömük penise sahip olgularda fonksiyonel olarak hiçbir bozukluk beklemeyiz. Kozmetik ve hijyenik unsurlar nedeniyle tedavi planı yapmaktayız. Tedavide penisi derisinden sıyırıp penis köküne penis derisi tespit edilir.

Bu olguların sünneti mutlaka çocuk üroloji uzmanı tarafından genel anestezi altında ameliyathanede yapılmalıdır. Sünnet sonrası iyileşme tam olana kadar vazelinli merhem ve günde 3-4 kez penis derisini geri çekme işlemi uygulanmalıdır.